Co neříkat na pohovoru

Pohovor je obvykle první krok v procesu získání nové práce a může být pro mnoho lidí stresující. Jedním z důležitých pravidel při pohovoru je být připravený odpovědět na otázky, které vám mohou být položeny. Ale stejně důležité je vědět, co na pohovoru neříkat. Zde je několik věcí, které byste na pracovním pohovoru měli raději neříkat.

 1. „Nemám žádné otázky.“
  Mnoho zaměstnavatelů dává přednost uchazečům, kteří projevují zájem o práci, a kteří mají otázky ohledně pozice, firmy a kultury práce. Pokud řeknete, že nemáte žádné otázky, může to působit, že vás pozice nezajímá nebo že jste nezajímavý kandidát.
 1. „Můj největší nedostatek je, že jsem perfekcionista.“
  Mnoho lidí si myslí, že tuto odpověď můžou použít jako „silný“ nedostatek, který vlastně není nedostatkem. Nicméně, tato odpověď může působit jako klišé a zaměstnavatelé by vás mohli považovat za neupřímného. Pokuste se být upřímný a přiznat nedostatky, které můžete překonat, nebo co děláte, abyste je zlepšili.
 1. „Můj bývalý šéf byl hrozný.“
  Kritizování bývalých šéfů nebo spolupracovníků není dobrý nápad, protože může působit negativně na vaše schopnosti komunikovat a spolupracovat s ostatními. Pokud máte problémy s bývalým zaměstnavatelem, můžete o tom mluvit pozitivním způsobem – například mluvit o tom, co jste se od něj naučili.
 1. „Chci pracovat z domova, protože nemám rád/a chodit do práce.“
  Pracovat z domova je pro mnoho lidí pohodlnější, ale není to důvod, proč byste měli chtít pracovat z domova. Tato odpověď může působit jako nedostatek motivace a schopnosti spolupracovat s ostatními.
 1. „Nevím.“
  Pokud nevíte odpověď na nějakou otázku, není nic špatného na tom říctět v odpovědi: „To nevím, ale rád/a bych se o to dozvěděl/a více.“ Zaměstnavatelé oceňují zvídavost a ochotu učit se nové věci.
 1. „Jsem vlastně docela líný/á.“
  Línost není kvalita, kterou zaměstnavatelé hledají u svých zaměstnanců. Pokuste se zdůraznit své pozitivní vlastnosti a schopnosti, které vám umožní být úspěšným kandidátem na pozici.
 1. „Můj největší zájem je vlastně v jiném oboru.“
  I když je důležité být upřímný, nejlepší je se zaměřit na to, proč jste zájem o pozici, na kterou se ucházíte. Pokud máte zájem o jiný obor, můžete o tom mluvit, ale měli byste zdůraznit, že jste zároveň zájem o práci, na kterou se ucházíte, a proč jste si vybrali právě tuto firmu.
 1. „Nemám žádné zkušenosti v této oblasti.“
  Pokud nemáte žádné zkušenosti v oblasti, ve které se chcete uplatnit, může to být problematické, ale není to konec světa. Můžete se zaměřit na své dovednosti a zkušenosti z jiných oblastí, které by mohly být užitečné pro práci, na kterou se ucházíte. Pokud jste ochotni se učit a pracovat tvrdě, může to být pro zaměstnavatele důležitější než vaše předchozí zkušenosti.
 1. „Můj cíl je získat co nejvyšší plat.“
  I když je důležité mít na mysli své finanční cíle, zdůrazňování vysokého platu na pohovoru může působit, že pro vás je důležitější peníze než práce, kterou budete vykonávat. Zaměstnavatelé chtějí najmout lidi, kteří jsou nadšení pro práci a jsou ochotni se učit a růst.
 1. „Nevím, co firma dělá.“
  Je důležité být připraven na pohovor a informovat se o firmě, do které se ucházíte o práci. Pokud nevíte, co firma dělá, může to působit, že nejste dostatečně zainteresovaní a informovaní o práci, na kterou se ucházíte. Před pohovorem se proto informujte se o firmě a zjistěte co nejvíce informací o její historii, hodnotách, produktech a službách. Toto všechno vám může pomoci připravit se na pohovor a ukázat, že jste zájem o práci, na kterou se ucházíte, opravdu vážíte.

V závěru je třeba si uvědomit, že pohovor je příležitost ukázat, jaké máte schopnosti, zkušenosti a jak se dokážete prosadit v týmu. Je důležité být upřímný a autentický, ale také prezentovat se v co nejlepším světle. Vyvarujte se tedy těchto deseti věcí, které by mohly negativně ovlivnit váš dojem na potenciálního zaměstnavatele, a připravte se na pohovor tak, abyste se mohli představit v co nejlepším světle.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru